صف‌کشی تندروها در برابر یادگار امام(ره)

صف‌کشی تندروها در برابر یادگار امام(ره)

روز سه‌شنبه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه انصار حزب الله استان گلستان، در گرگان، آیت الله سیدحسن خمینی و حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری را تهدید کرد. در سایت وابسته به روابط عمومی انصار حزب‌الله گلستان اعلام شد: «طبق شنیده‌ها گویا قرار است برای یادواره مرحومان حادثه سقوط هواپیمای یاک 40 که در آن تعدادی از نمایندگان استان گلستان رحلت کردند، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری یا سیدحسن خمینی سخنرانی نمایند. با توجه به نزدیک بودن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جدید و شائبه انتخاباتی بودن این یادواره، از حضور چهره‌هایی که قصد حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را دارند خودداری شود تا همچنان همگان به قانون اساسی به‌عنوان میثاق خون شهدا پایبند بمانند. به شورای شهر گرگان و شهردار مرکز استان و بانیان این مراسم هشدار می‌دهیم که مبادا کاری کنند مجلسی در نظام جمهوری اسلامی مهیا شود تا مثل سال گذشته علی مطهری بیاید و بگوید که رهبری هم قابل نقد است و می‌توان ولایت فقیه را هم نقد کرد.»

این چندمین بار است که تندروها بر سر یک سخنرانی، جنجال می کنند و این بار کار به جایی رسیده است که پیش از آنکه برنامه ای برای یک سخنرانی اعلام شده باشد، تندروها تهدید می کنند. نوه امام البته به این مساله واکنش نشان داد. وی در بازدید از دفتر پورتال امام خمینی (ره)، به صراحت گفت: «نمی‌دانستم که این برنامه وجود دارد و قصد سفر هم نداشتم، اما اگر برنامه سفری بود، با چنین تهدیداتی سفرم را به هم نمی زدم و مطمئن هستم مردم و علاقه‌مندان امام به گونه ای هستند که این جریانات افراطی بسیار کم عدد را سر جای خود می نشانند. به نظرم این امور را وزارت کشور باید پیگیری کند. ضعف برخورد وزارت کشور در حادثه شیراز، مقداری جریانات دیگر را هم جری کرده است.»

هرچند یکی از اعضای انصار حزب الله چنین تهدید یا هشداری را تکذیب کرده اما اطلاعیه مذکور در سایتی وابسته به این جریان منتشر شده و معلوم نیست که عده ای خودسر اقدام به انتشار آن کرده اند یا فشار افکار عمومی موجب گردن نگرفتن این اطلاعیه شده است. به هر حال این اولین بار نیست که چنین اقداماتی انجام می شود و بخصوص درباره نوه امام، این امر مسبوق به سابقه بوده است. اما هدف تندروها از چنین برخوردهایی چیست؟ چرا آنها امثال نوه و یادگار امام خمینی (ره)، حجت الاسلام ناطق نوری از یاران انقلاب یا علی مطهری فرزند شهید مطهری را هدف گرفته اند؟ آیا تهدید شوندگان، با این تهدیدها از اعتقادات خود عقب خواهند نشست؟ اینها سوالاتی است که برخی سیاسیون در گفت و گو با شبکه مجازی آستان به آن پاسخ داده اند.

عیسی امامی
نماینده مردم گرگان در مجلس

مقام معظم رهبری فضای افراط و تفریط را رد کرده‌ و بارها تاکید کرده اند که این فضا را نمی‌پسندند؛ بویژه اینکه ما در حال اتخاذ تصمیمات کلانی برای برخورد با زیاده‌خواهی‌های آمریکا و غرب هستیم و در این شرایط آرامش جامعه، وحدت، انسجام، همدلی و همزبانی برای رسیدن به اهداف بلند نظام بهترین سناریو و مهندسی برای پیشبرد اهداف است. کسی هم که حزب‌اللهی باشد این شرایط را درک می‌کند و مراقبت خواهد کرد که این فضا به سمت التهاب و درگیری نرود. من در هر شکل با افراط و تفریط مخالفم و معتقدم متولیان برپایی مجالس هم باید حساسیت‌ها را درک کنند و فضا را به سمت همدلی و همزبانی ملت و دولت ببرند تا در مقابل سناریوی جامعه جهانی برای برخورد و تضییع حقوق ایران به سمت پیشبرد اهداف نظام حرکت کنیم.

حجت الاسلام محسن رهامی
دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها

قوه قضاییه، استانداری و مقامات امنیتی باید این افراد را شناسایی کنند زیرا ضعف در برخورد با چنین رفتارهایی موجب شده اینها جرات تهدید کردن چهره های شاخص نظام را داشته باشند. اگر مقامات استانی شیراز با حمله کنندگان به علی مطهری برخورد می‌کردند و مقامات استانی سخنرانی این نماینده مجلس را برگزار می‌کردند شاهد تکرار این اتفاق نبودیم. عده‌ای که مخالف روندهای قانونی در کشور هستند چنین اقداماتی را موجب می‌شوند و از طرفی این گروه‌ها به وسیله جریان‌هایی که نمی‌خواهند فضای سیاسی جامعه باز شود پشتیبانی می‌شوند. در حالی که اگر با توهین کنندگان به علی لاریجانی در قم، ناطق نوری در مشهد و حسن خمینی در حرم امام برخورد می‌شد این رفتارها تکرار نمی‌شد. حاشیه امن این گروه‌ها ناشی از کوتاهی مقامات کشور است. گاهی با انتشار یک مقاله برخورد می‌شود ولی با این رفتارها برخورد نمی‌شود ولی با این رفتارها برخورد نمی‌شود. این عده نمی‌خواهند فضای انتخابات سالم باشد و به دنبال ناتوان جلوه دادن دولت در تامین امنیت کشورند. ما در دیدار با آقای مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور این مطالبه را داشتیم که باید امنیت سخنرانی‌ها و مجالس تامین شود تا انتخابات سالم و پرشور در کشور برگزار شود اما به دلیل مسامحه‌کاری مسئولان ما همچنان شاهد تکرار اقدامات غیر قانونی هستیم. در این شرایط حرمت هیچ‌کس حفظ نخواهد شد.

 محمدجواد حق‌شناس
دکتری/ فعال سیاسی و رسانه‌ای

یک تشکیلات مافیایی و خودسر و غیر پایبند به قانون تحت عناوینی مثل انصار یا حزب الله شکل گرفته که هدف آنها لجن‌مال کردن عناوین محترم و ارزشی مثل حزب الله در میان جامعه است. شخصیت‌هایی مثل ناطق نوری، حاج حسن آقای خمینی و علی مطهری جایگاه حقیقی و حقوقی مشخصی در جامعه دارند و نسبت آنها با تفکرات امام(ره) کاملا روشن است. برخورد با چنین چهره‌هایی ریشه در بغض جریان خوارج نسبت به انقلاب و امام دارد. آنها می‌خواهند در قالب ارزش‌هایی که امام(ره) مطرح کرد زهر خود را بریزند در حالی که آنها هیچ نسبتی با مردم علاقه‌مند به امام ندارند و انتظار می‌رود مقامات دولتی و استانی با این افراد برخورد کنند.

 سیدناصر قوامی
حوزوی / نماینده پیشین مجلس

افرادی که این اطلاعیه‌ها را صادر می‌کنند به هیچ وجه خودسر نیستند بلکه کاملا سازماندهی شده هستند. آنها پشتیبانی فولادین دارند و پس از ارتحال امام(ره) تاکنون اقداماتی را انجام داده‌اند اما تاکنون با آنها برخورد نشده است. نهادهای قدرت و زر و زور این گروه را سازماندهی می‌کنند و به جلو می‌فرستند و این افراد به نوعی نقش شعبان بی‌مخ پیش از انقلاب را دارند.

 حجت الاسلام و المسلمین قدرت الله علیخانی
حوزوی / مشاور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام

حاج حسن آقای خمینی هرچه باشد نوه حضرت امام است و خون ایشان در رگهایشان جاری است و بالتبع خوف از متعصبین و هیاهوی اینها را ندارند. ایشان آنجایی كه تشخیص بدهند كار درست چیست مثل جدشان عمل به تكلیف می كنند و می بینید كه عنایات خداوند هم شامل حال ایشان شده چنانكه در پی اسائه ادب عده ای نادان در حرم مطهر نسبت به ایشان نه تنها خدشه ای در شخصیت وی وارد نشد كه محبوبیتشان هم افزایش یافت. با وجود تندروی‌هایی كه بعضا دیده می شود بعید می دانم كار انصار حزب الله به آنجا رسیده باشد كه برای یادگار حضرت امام خط و نشان بكشند و اگر هم این اتفاق افتاده باشد اینها واقعا باید بنشینند و فكری به حال خودشان كنند. این رفتارها جز اینكه به اقبال روزافزون مردم منجر شود حاصلی ندارد و در نهایت این مردم هستند كه با استقبال و حمایتشان، به اینها نشان می دهند كه در بین ملتی كه عاشق امام و یادگار آن حضرت هستند، جایی ندارند. به هر حال در صورت هرگونه تهدید؛ كار صحیح حضور حسن آقای خمینی در بین مردم است چنانكه در ماجرای بروجرد هم به عقیده من ایشان باید حضور می یافت تا عیار بدخواهان و تندروها معلوم می شد.

مطالب مرتبط: