امام خمینی(س) پس از درس خارج در نجف

امام خمینی(س) پس از درس خارج در نجف
عکسی از دوران تبعید امام خمینی به عراق، مرحوم امام را به همراه تعدادی از شاگردان نشان می دهد؛ گفتنی است در این عکس، شهید سید مصطفی خمینی نیز مشاهده می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی(س)، امام خمینی در جریان مبارزه با رژیم ستمشاهی به کشورهای مختلف همچون ترکیه، عراق و فرانسه تبعید شد، دوران تبعید امام در ترکیه بسیار سخت و ناگوار بود و ایشان حتی از پوشیدن لباس روحانیت ممنوع شده بود، اما پس از مدتی، به نجف اشرف وارد شدند و در آن جا اقامت گزیدند.
با ورود امام به نجف اشرف و شروع به تدریس خارج فقه و اصول و رسیدن این خبر به ایران، دسته دسته طلاب انقلابی و شاگردان امام مخفیانه راهی نجف اشرف شدند و در درس امام شرکت کردند.
فضلای جوان و فعال حوزه‌ی نجف هم کم و بیش به حوزه درس امام روی آوردند. شهید آیت الله سید محمد باقر صدر که از علمای اعلام نجف بود نیز سعی در بزرگداشت امام و تقویت ایشان داشت.
عکس به دست آمده از آن دوران، امام خمینی(س) را به همراه تعدادی از شاگردان، بعد از حلقه درسی امام نشان می دهد، در این عکس، شهید مصطفی خمینی نیز مشاهده می شود.
امام پس از چهار سال حضور در حوزه نجف اشرف در ادامه بحث فقه خود در موضوع ‏بیع، مسئله ولایت فقیه و تأسیس حکومت اسلامی را مطرح نمودند که بلافاصله توسط شاگردان ایشان تقریر و به صورت کتابی به نام ولایت فقیه انتشار یافت و همان نیز زمینه ساز الغای رژیم شاهنشاهی و تأسیس جمهوری اسلامی شد.
 
 
مطالب مرتبط: