امام خمینی(س) احیاگر وحدت و انسجام اسلامی بین مسلمانان جهان بود

امام خمینی(س) احیاگر وحدت و انسجام اسلامی بین مسلمانان جهان بود

پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی(س):سمیه سادات حسینی: ولادت پیامبر ختمی مرتبت، حضرت محمد(ص) به اتّفاق نظر شیعیان در ۱۷ ربیع الاول سال عام الفیل می‏‌باشد، ولی مسلمانان اهل سنت، این واقعه را در روز دوازدهم این ماه دانسته‌‏اند.

در دوران معاصر و هم‌زمان با مشکلات سیاسی و بین‌المللی مسلمانان و همچنین با وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357، حساسیت دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و پراکندگی در میان مسلمانان بیشتر شد، لذا حضرت امام خمینی(س) با تیزبینی و درک این موضوع که دو مذهب تشیع و تسنن که از پیروان بسیاری در سراسر جهان برخوردار هستند، هر اندازه بتوانند دیدگاه‌های خود را به یکدیگر نزدیک کنند، تأثیر بسیار مهم و ارزشمندی در اعتلا و عزت و سربلندی مسلمان در جهانی کنونی خواهند داشت و توطئه‌های هر روزه آن‌ها را نقش بر آب خواهند کرد، روزهای دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول را تحت عنوان "هفته‌ی وحدت" نام گذاری کردند تا یکی از مهم‌ترین راه‌های ایجاد وحدت میان جامعه مسلمین را عرضه کنند.
در این هفته، همه‌ی مسلمانان به دور از نژاد، مذهب، رنگ پوست، زبان و دیگر تفاوت‌ها ایام شاد و مبارکی را تجربه خواهند کرد که این مراسم در تمام مناطق مسلمان نشین جهان، با شکوه خاصی برگزار می‌شود و لذا حفظ وحدت و قرار دادن ایامی این‌چنین از سوی حضرت امام خمینی(س) دارای جنبه‌های مذهبی، شرعی و اجتماعی است و در این زمینه امام راحل به این آیه‌ی شریفه از قرآن کریم نیز استناده کرده‌اند که"وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَمِیعاً و لاتَفَرَّقُوا"همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید.آل عمران ، آیه ۱۰۳ .
در عصر کنونی، مهم‌ترین و بزرگترین دست آویز مخالفان حقیقت، بحث شیعه و سنی و اختلاف میان این دو مذهب از مسلمانان است، بنابراین لزوم حفظ وحدت میان مسلمین از جمله اموری است که همواره از سوی بزرگان و رهبران مذهبی مسلمان به خصوص امام خمینی(س) و مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفته است.
امام خمینی(س) درباره‌ی این هفته‌ی مبارک فرمودند: این یک برکت بزرگی است که ما را و همه برادرهای اهل تشیع و تسنن را یک‏جا جمع کرده و همه‏مان برای اسلام می‏خواهیم کوشش کنیم و باید همه ما توجه داشته باشیم که مبادا یک وقت تبلیغی بشود که در طول تاریخ تقریباً شده است که ما را، برادرها را از هم جدا کردند. اهل سنت را با ما جدا کردند. ما را از آنها جدا کردند. باید این‏ها را توجه بکنیم. باید ما با هم برادر باشیم. نگذاریم دیگران بیایند همه چیزمان را ببرند و ما بنشینیم سرش دعوا بکنیم سر یک چیزی که نباید دعوا بکنیم.
مقام معظم رهبری نیز در خصوص هفته وحدت و لزوم اتحاد مسلمانان می‌فرماید: این هفته وحدت، هفته‌ی مشترک الاحترام بین مسلمین را قدر بدانید، همه سعی کنند وحدت و اتحاد نیروها و در یک جبهه قرار گرفتن نیروهای مسلمین را که رمز سعادت و مایه سربلندی مسلمین و بزرگترین حربه ملت‌ها در مقابل استکبار جهانی است مغتنم بشمارند و قدر بدانند.
در ادامه‌ی این بحث باید گفت اختلاف نظر امری عادی و طبیعی بین همه‌ی انسانهاست و باعث رشد و تعالی اندیشه ها نیز خواهد شد، چنانچه بین شیعه وسنی نیز اختلاف نظر وجود دارد، ولی درگیری وجود ندارد، بین اختلاف نظر و درگیری تفاوت بسیاری وجود دارد، حتی میان اهل سنت، یا اشاعره و معتزله، كه دو گروه هستند نیز در مسائل عقیدتی اختلاف نظر وجود دارد، اما منظور از وحدت این است كه با هم درگیر نمی‌شوند و دشمنان و معاندان نیز نمی‌تواند بین شیعه و سنی درگیری به وجود بیاورند.
هدف امام خمینی(س) که ادامه دهنده‌ی راستین راه پیامبر اکرم، حضرت محمد(ص) بود نیز حفظ وحدت و یکپارچگی مسلمانان و همچنین لزوم اتحاد و اتفاق کلمه میان آنان است و بر همین اساس، قرآن کریم یکی از عمده ‏ترین و سازنده ‏ترین اهداف رسالت رسول اکرم صلی الله علیه و آله را تالیف قلوب و ایجاد انس و تفاهم به جای خصومت و دشمنی بیان می‏‌کند و اگر کسی در تاریخ، به دیده عبرت بنگرد این معنی را از شاهکارهای رسالت محمدی‏ صلی الله علیه و آله می‏‌یابد.
امروز نیز با درک شرایط حساس کنونی و ظهور پدیده‌ی شومی چون داعش و گروه‌های افراطی و وهابی که سعی در بدنام کردن اسلام و مسلمانان در جهان دارند لزوم حفظ وحدت بین مسلمانان بیشتر از گذشته احساس می‌شود، این گروه‌ها از حربه‌هایی استفاده می‌کنند که کافران عصر جاهلیت نیز از انجام آن اِبا داشتند اما این شقاوت و بی رحمی را در قالب اسلام که دین محبت و مهربانی است در برابر دیدگان پیروان سایر ادیان به نمایش می‌گذارند.
پس مسلمانان جهان در هفته‌ی وحدت با بازنگری در هدف رسالت حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی(ص) باید از این گروه‌های معارض با اسلام، تبرّی جویند و با کنار نهادن اختلافات سطحی خود به مهمترین هدف اسلام، که همان جذب انسان‌ها جهت ایجاد جامعه‌ای ممتاز و بدون درگیری و در حقیقت مدینه‌ی فاضله است جامه‌ی عمل بپوشانند. 
 
مطالب مرتبط: