امام جمعه اهل سنت پالیزان : امام خمینی(س) باعث رشد اندیشه‌ی نوین وحدت در کشورهای اسلامی شد

امام جمعه اهل سنت پالیزان :  امام خمینی(س) باعث رشد اندیشه‌ی نوین وحدت در کشورهای اسلامی شد

امام جمعه اهل سنت پالیزان  گفت: امام خمینی(س) باعث رشد اندیشه‌ی نوین وحدت در کشورهای اسلامی شد.

حاج ناصر محمد آخوند قزل، یکی از علمای برجسته اهل سنت گلستان و امام جمعه ی پالیزان شهرستان مراوه تپه،  با حضور در مرقد مطهر امام خمینی(س) با ایشان ادای احترام کرد و در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی(س)با توجه به لزوم حفظ وحدت بین مسلمانان اظهار داشت: با توجه به اینکه امام خمینی(س) در عصری قیام کردند که بین مسلمانان در اثر ورود اجانب و کفار تفرقه ایجاد شده بود و کشورهای مختلف، به جهت منافع مختلفی که داشتند با هم درگیر بودند، هفته‌ی وحدت را پایه گذاری کردند.

مدیر و مسئول حوزه علمیه و امام جمعه دهستان قازنقایه  در ادامه خاطرنشان کرد: امام خمینی(س) در این برهه حساس که تمام جهان به دو بلوک شرق و غرب تقسیم شده بود و نیمی از مسلمانان زیر سیطره‌ی بلوک شرق و بقیه در بلوک غرب تحت سخت‌ترین شرایط بودند، با افکار بزرگی  که به عنوان وحدت شیعه و سنی ارائه دادند، بزرگترین اقدام را در این عصر به ثمر رساندند و در حقیقت تکان محکمی به جوامع اسلامی دادند که امروز باعث بیداری اسلامی مسلمانان جهان شد.

ناصر محمد آخوند قزل با اشاره به این مطلب که امام خمینی(س) روح تازه‌ای در مسلمانان دمید، تشریح کرد:  در آن زمان حساس، به گونه‌ای بود که گویی روح تازه‌ایی در جامعه‌ی اسلامی دمیده شده که تا قبل از آن از ذهن‌ها پاک شده بود و این ندا سبب شد که اندیشه‌ی نوینی در جوامع اسلامی رشد کند.

این روحانی اهل سنت در ادامه‌ی مطلب فوق افزود: آن اندیشه‌ی نوین این بود که شیعه و سنی می‌تواند در جوار هم زندگی کنند و با هم بدون تنش و درگیری، تعامل صحیح داشته باشند و این فکر بزرگ امام راحل تاکنون رشد کرد، تا اینکه دشمنان اسلام در این عصر به قدری احساس خطر کردند که عده‌ای را به عنوان تروریست به جان مسلمانان انداختند که این امر نشان‌دهند‌ه‌ی این است که از ایده‌ی مهم امام راحل، احساس خطر کردند.

وی ادامه داد: کفار در راه فلج کردن اسلام، اقدام به پرداخت هزینه‌های گزافی کردند تا بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند و در این راه عده‌ای را نیز به عنوان تروریست اجیر کرده و به جان یکدیگر انداختند که این خود نشان‌دهنده‌ی عظمت و بزرگی پیام امام خمینی(س) است.

امام جمعه اهل سنت پالیزان با اشاره به سخنرانی اخیر ریاست جمهوری در کنفرانس وحدت اسلامی بیان کرد: دشمنان ایده ای را به عنوان حلال شیعی مطرح کردند که موجب تفرقه در جهان بود، ما در جهان اسلامی حلال شیعی و حلال سنی نداریم بلکه بدر اسلامی داریم که این پیام بزرگی است و اگر جهان این پیام را به درستی درک کند می‌تواند جوامع اسلامی را از منجلابی که در آن گرفتار شده و غرب نیز باعث و بانی آن است، نجات دهد.

امام جمعه‌ی بخش پالیزان شهرستان مروتپه استان گلستان خاطرنشان کرد: تمامی مردم ایران در حال حاضر نمونه و الگوی وحدت بین فِرَق مختلف اسلامی هستند و باید این وحدتی را که با تلاش امام خمینی(س) و توجهات رهبری معظم انقلاب وجود دارد حفظ کنند، که ایشان پدرانه این وحدت را بوجود آوردند.

این عالم برجسته‌ی اهل سنت ترکمن در پایان تاکید کرد: شیعه و سنی در ایران باید نمونه‌ای باشد برای سایر کشورهای اسلامی که بصورت عملی توانسته‌اند در کنار همدیگر برادرانه و با محبت و بدون مشکلی زندگی کنند و همچنین آسایش و امنیت و عدالت را برقرار کنند.

 

مطالب مرتبط: