تولیت حوزه علمیه‌ی شرق تهران: امام خمینی(س) روحانیت شیعه را احیا کرد

تولیت حوزه علمیه‌ی شرق تهران:  امام خمینی(س) روحانیت شیعه را احیا کرد

تولیت حوزه علمیه‌ی شرق تهران گفت: امام خمینی(س) روحانیت شیعه را احیا کرد.

آیت‌الله جلالی خمینی، یار دیرین امام خمینی (س) و از همراهان امام در کمیته انقلاب اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس امام خمینی(س) با اشاره به اینکه امام خمینی(س) شخصیتی بی نظیر از نظر ایمان، زهد، اخلاص و علم بودند، بیان کرد: اگر بخواهیم در مورد ایشان حرف درستی بگوئیم این است که تاکنون مانند امام راحل در دنیا فردی با این قدرت و عظمت وجود نداشته و نخواهد داشت و برای این حرفم نیز دلایل محکمی دارم. 
آیت الله جلالی خمینی که هم اکنون مسئولیت روحانیت و حوزه‌ی علمیه‌ی شرق تهران و امامت مسجد احمدیه نارمک را بر عهده دارد در ادامه در رابطه با احیای حوزه‌های علمیه توسط امام خمینی(س) اظهارداشت: در حقیقت امام راحل روحانیت شیعه را احیا کردند، شما ببینید روحانیت کجا بودند و به کجا رسیدند.
وی با بیان خاطره‌ای ادامه داد: من یادم نمی‌رود روزی برای شرکت در کلاس درس مدرسه‌ی فیضیه حرکت کردم و از ابتدا هم روحیه‌ی این چنینی داشتم که از سیاست خبر داشته باشم، به عنوان مثال مرحوم شهید نواب صفوی در قم صحبت می‌کردند من پای صحبت ایشان می‌رفتم، در آن زمان نیز باجه‌ی روزنامه فروشی سر راه من بود و به تیتر روزنامه‌ها نگاه می‌کردم که بدانم چه نوشته‌اند، آن روز که سرگرم این کار بودم، کسی به شانه ی من زد، دیدم آیت الله حائری که موسس حوزه‌ی علمیه بود بنده را برگرداند و گفت حرام، ایستادن شما در اینجا حرام است و این‌گونه بود که بزرگترین شخصیت در حوزه نگاه کردن به تیتر روزنامه و درمورد سیاست حرف زدن را حرام می‌دانستد، این وضع روحانیت و حوزه‌ی علمیه بود.
استاد سطوح عالی حوزه افزود :اما حالا نگاه کنید ببینید امام خمینی(س) به حوزه‌ی علمیه چقدر اهمیت دادند و علما را به چه سمتی کشاندند، در آن زمان کجا به روحانیون اجازه کاری می‌دادند؟ بنده وقتی در ماه رمضان، در مسجد احمدی، سخنرانی علیه آمریکا کردم، نصفه شب به منزل ما آمدند و مرا به کلانتری نارمک بردند و در کلانتری پس از مدتی معطل شدن و سرپا ایستادن، من خسته شدم و روی یک صندلی نشستم، افسر کشیک با پرخاش به من گفت چرا نشستی؟ بدون اجازه‌ی من حق نداری بنشینی، این اندازه روحانیت در آن زمان ذلیل بود و امام راحل بودند که روحانیت و حوزه‌ی علمیه را به اینجا رساندند که در حال حاضر هر مقامی در کشور بخواهد ارتقا پیدا کند، تا روحانی تاییدش نکند نمی‌تواند.
آیت‌الله جلالی خمینی در ادامه بیان کرد: اما امروز نیز پس از انقلابی که همه برای رسیدن به آن تلاش کردیم آن گونه که باید و شاید، به حوزه‌های علمیه ومدارس مذهبی بها داده نشده است، اما برای دیگر نهادها بودجه‌های کلانی اختصاص یافته است.
تولیت حوزه علمیه‌ی شرق تهران افزود: البته ما نمی‌خواهیم این بخش دولتی شود که دولتی شدن به این معناست که بنده به عنوان روحانی از دولت حقوق بگیرم که امام خمینی(س) و رهبر معظم انقلاب نیز با این موضوع مخالفت کردند، اما باید زیرساخت‌های حوزه درست شود و به مسائل عمرانی حوزه‌ها و همچنین علما و طلاب توجه شود، چرا که در حال حاضر اداره‌ی حوزه بسیار مشکل است، به عنوان مثال؛ در حال حاضر در حوزه علمیه‌ی شرق تهران 250 طلبه داریم که مخارج ماهیانه‌ی این تعداد حدود 60 میلیون تومان می‌شود، اما هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کنیم.
وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم همان‌گونه که امام راحل به حوزه‌های علمیه اهمیت داد و آن‌ها را بالنده کرد و همچنین به روحانیت را اعتبار بخشید، با بهتر شدن اقتصاد کشور بیش از بیش به حوزه‌ها توجه شود.
 
مطالب مرتبط: